Az iskolai integráció
Iskolánkon az idei tanév szeptemberétől folyik a sajátos nevelési igényű tanulók iskolai integrációja.
Összesen 17 sajátos nevelési igényű tanuló tanul egyéni fejlesztési program szerint. Ez az alsó tagozaton 12 tanulót, a felső tagozaton pedig 5 tanulót jelent.
Az iskolai integrációban résztvevő diákokat a szülők kérvénye, és a járási pedagógiai-pszichológiai tanácsadó szakvéleménye alapján vesznek részt az iskolai integrációban tanulási zavar ( diszlexia, diszgráfia, diszkalkúlia ), viselkedészavar és tanulásbeli akadályozottság (mentális sérülés) miatt.
Az iskolai integráció formáját tekintve individuális integrációt választotta tantestületünk, így diákjaink az eddigi osztályaikban tanulhatnak társaikkal. Speciális megsegítésükről az iskola gyógypedagógusa gondoskodik.
Mi az integrált oktatás célja?
Az integrált oktatásnak az a célja, hogy a gyermek ott legyen a többségi iskolában, de ne kudarcként élje meg azt, hogy ő kevesebbet tud a többiekhez képest. A legfontosabb az egyéni fejlesztés, majd miután a gyerek megszerezte azt a biztonságot, hogy elhiszi magáról azt, hogy ő meg tudja csinálni, akkor már merni fog teljesíteni a többségi osztályban is.
Hogyan folyik az integrált tanulók oktatása?
Az integrált tanulók individuális programok szerint folytatják tanulmányaikat, hagyományos osztályokban. Egyéni fejlesztésükről gyógypedagógus gondoskodik, aki bizonyos órákról kihozza a diákot, és külön foglalkozik vele, vagy bent van vele a tanórán. A fejlesztési órák tartalmát mindig az adott tanuló készségeinek és képességeinek foka határozza meg.
Az iskolai gyógypedagógus munkája
Iskolánkon az integráció kezdetétől, az idei tanév szeptemberétől dolgozik iskolai gyógypedagógus – speciális pedagógus.
Feladatai:
- Az egyéni nevelési igényű tanulók fejlesztése, megsegítése.
- Az iskolai integrációban résztvevő pedagógusok szakmai támogatása, irányítása.
- Tanácsadás a szülők részére.